Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamİşte Dünyanın En Tehlikeli Virüsü

İşte Dünyanın En Tehlikeli Virüsü

İşte Dünyanın en tehlikeli virüsü. 2019 yılında Koronavirüsünün hayatımıza girmesiyle herkes virüslerin  varlığından çok net bir şekilde haberdar oldu. Her ne kadar Koronavirüsü bir pandemeyi sebep olsa da ondan çok daha tehlikeli virüsler olduğunu biliyor muydunuz? İşte yazımızın detayları…

İşte Dünyanın En Tehlikeli Virüsü

İşte Dünyanın En Tehlikeli Virüsü. Pandemi sonrası Koronavirüsü bütün Dünya öğrendi ve bir virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu uygulamalı bir şekilde öğrenmiş olduk. Fakat şunu da biliyoruz ki Dünyada Koronavirüsten çok daha tehlikeli virüslerde var. İşte şimdi size Dünyanın en tehlikeli virüsünden bahsedeceğiz. Marburg virüsü.

Marburg virüsü. Bu ismi ilk kez duymuş olabilirsiniz. Fakat uzun zamandır var olan bir virüs. Bu virüs Ebola virüsünün en yakın akrabalarından bir tanesi. 

İşte Dünyanın En Tehlikeli Virüsü

Marburg Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Marbug virüsü vücuda girdikten 2 ila 21 gün süre zarfında hiçbir şey hissettirmez. Fakat bir süreden sonra birden bire yüksek ateşler içinde kalıyorsunuz. Titremeye başlıyor, kas ve baş ağrılarına maruz kalıyorsunuz. Ağrıların başlamasının ardından 5 gün sona vücutta kızarıklıklar oluşmaya başlıyor. Kusmaya başlıyorsunuz ve aynı zamanda boğaz ve mide ağrılarınız başlıyor ve ishal oluyorsunuz. Semptonlarınız giderek ağırlaşıyor, kan kusmaya başlıyorsunuz ve pankreasınız iltihaplanıyor ve hızla kilo kaybediyorsunuz. Sonrasında delirium, karaciğer iflası ve diğer organların iflası ve ölüm.

Marburg Virüsünün Öldürme Oranı % Kaç?

Bu virüsün öldürme oranı tam %90. Marburg Virüsüne yakalanan bir insanın maalesef kurtulma şansı çok düşük ve aynı zamanda bu virüsün herhangi bir tedavisi veya aşısı bulunmuyor.

Marburg Virüsü Nereden Çıktı ve Nasıl Bulaşıyor?

Afrika Meyve Yarasası. Bu virüsün Afrika’ya özel bir yarasa türü olan Afrika Meyve Yarasasından çıkmış ve insanlara bulaşmış bir virüs. Biliyoruz ki Afrika gibi yerlerde bir çok hayvanın eti tüketiliyor. Bu virüsün çıkma sebebi de tam olarak bundan kaynaklıyor. İdrar, tükürük, dışkı, kusmuk, anne sütü, amniyotik sıvı ve sperm yolu ile bulaşabiliyor.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022