Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimKendimi Nasıl Sevebilirim?

Kendimi Nasıl Sevebilirim?

Kendimi nasıl sevebilirim? Birini sevmek kadar kendimizi sevmekte önemlidir. Kendini sevmeyi başaramayan bir çok insan var. Peki bir insan kendini nasıl sevebilir? Ne yaparsak kendimizi severiz? Bu soruları sizler için Psikolog Miray Sağlam yanıtladı.

Kendimi Nasıl Sevebilirim?

Kendimi Nasıl Sevebilirim? Maalesef ki kendisini en çok eleştiren canlı türü insandır.

Hayatımızda en nazik olmamı gereken kendimizken, yaşamın içerisinde kendimizi o kadar çok zedeleriz ki…

Sevdiklerimize çoğu zaman o kadar kibar ve anlayışlı davranırız ki.. Hatta bazen yaptıkları hataları bile görmezden gelir, kırılmamaları için kendi isteklerimizi yok sayarız.

Çoğunlukla sevdiklerimize gösterdiğimiz anlayışı, özeni kendimize göstermek aklımıza bile gelmez.  Oysa ki kendimizi olduğumuz gibi kabul ettiğimizde, sevdiğimizde başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmenin en önemli adımını atmış oluruz.

Peki ama kendimi nasıl seveceğim? Bu anlatıldığı kadar kolay mı dediğinizi duyar gibiyim. Elbette ki o kadar kolay değil…

Çünkü hayata gözlerinizi açtığınızda size bakım veren insanlar tarafından, eleştirilerek, ihmal edilerek, başkalarıyla kıyaslanarak ya da şefkat gösterilmeyerek büyütülmüş olabilirsiniz.

Rica ediyorum  şöyle bir düşünün. En son ne zaman yaptığınız bir iş için kendini taktir ettiniz, övdünüz, kendinizle gurur duydunuz?

Bunun yanı sıra en küçük bir başarısızlığında kendinizi acımasızca eleştirip, küçümseyip, kendinizce cezalar verdiniz?

Hadi gelin bunları değiştirmeye başlayalım. Öncelikle kendinize haksızlık etmeyi bir kenara bırakın ve kendi değerinizi fark edin.

Mesela her sabah uyanır uyanmaz aynanın karşısına geçin ve kendinize “Ben Değerliyim” diyerek güne başlayın. Bunu kulaklarınızın duyacağı seste ve tekrarlıca söylemenizi tercih ederim.

Kendinize her gün 5 dakika bile olsa özel anlar oluşturmaya çalışın. Sizin özel ve değerli hissedeceğiniz anlar… Bu anların sonunda mümkünse elinizi kalbinizin üzerine koyun ve her zaman her koşulda kendinizin yanında olduğunuzu hatırlatın kendinize.

Kendimi Nasıl Sevebilirim?

Belki çok sevilen bir çocuk olarak dünyaya gelmediniz ama bu şu an sizin için değişti. Gerektiğinde o çocuğun başını siz okşadığınız bir döneme geçtiniz.

Bu hayat sizin ve başkalarının ne düşündüklerini düşünerek kendi tercihlerinizi uygulamaktan vazgeçmeyin.

Fırsat buldukça bedeninizle temasta olun ve kendinize sarılmayı ihmal etmeyin.

Son olarak kendinize her zaman hatırlatın ki, siz kendinizi nasıl görür ve davranırsanız, insanlar da sizi o şekilde görecek ve size o şekilde davranacaklardır. Sağlıcakla kalın..

Kaynak = Psikolog Miray Sağlam

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022