Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamİstiridyelerden Nasıl İnci Çıkıyor?

İstiridyelerden Nasıl İnci Çıkıyor?

İstiridyelerden nasıl inci çıkıyor? İstiridyeler nasıl inci üretebiliyor? İstiridyelerden çıkan inci gerçekten değerli mi? Aslında bu konuda birçok soru sorabilir. Hadi gelin sizlerle merak ettiniz bu soruların cevaplarını bulalım.

İstiridyelerden Nasıl İnci Çıkıyor?

İstiridyelerden inci çıktığına inanmayan birçok kişi olduğunu biliyoruz. Fakat bu gerçek. İstiridyelerden inci çıkıyor. Fakat sanıldığı aksine bu kumdan oluşan bir şey değil. İstiridyelerden inci çıkmasının sebebi çok daha farklı şeylere dayanıyor. Her canlıya enfekte eden parazitler olduğu gibi istiridyeleri de enfekte eden paraziteler bulunuyor. Bu parazitler istiridyeye girdiğinde bir savunma mekanizması olarak istiridye onları kabuğunu üretmekte kullandığı kalsiyum karbonat ile sarmalıyor ve hepimizin gördüğü o muhteşem inciler oluşuyor.

İstiridyelerden Nasıl İnci Çıkıyor?

Fakat burada bakmamız gereken konu inci nasıl yuvarlak oluyor. Parazitlerin enfekte olması ve buna karşılık olarak istiridyenin kalsiyum karbonat ile bunu paraziti sarmalaması sonucu oluşan inci aslında yuvarlak olarak oluşmuyor. Doğal dediğimiz inciler kusursuz bir şekilde küre olmuyor. Tam tersine farklı ve yamuk dediğimiz şekillerden oluşuyor.

O kusursuz küre şekli incelenirse insanların istiridye kabuklarına kendi elleriyle bir graft enjekte etmesiyle oluşuyor. Bu graft düzgün bir şekilde olduğu için yapay olarak zedelenen istiridye de yuvarlak ve düzgün bir küre şeklini alıyor. 

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022