Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün 2024

Üniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün 2024

Üniversitelerde devamsızlık hakkı kaç gün 2024. Bir üniversite öğrencisinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ne kadar devamsızlık hakkı olduğudur. Üniversitelerde bu konu farklılık gösterebiliyor olsa da bir genelleme yaparak size bu konuyu anlatmak istiyoruz.

Üniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün 2024

Türkiye’de üniversitelerin neredeyse hepsinde devamsızlık hakkı aynıdır. Genel olarak baktığımız zaman devamsızlık hakkı dersten derse göre farklılık gösterebilir. Üniversitelerde gördüğünüz bir dersin, dönem sonuna kadar olan gördüğünüz saat toplanır. Bu toplam sayının en az %70’ine öğrencinin katılmış olması gerekir. Kalan %30 ise öğrencinin maksimum o ders için kullanacağı devamsızlık hakkıdır.

Örneğin haftada 2 saat aldığını bir dersi düşünelim. O dersi ayda 8 saat, 1 dönemde ise 32 saat görürsünüz. 32 saatin %70’ini hesapladığımız zaman 23 saate yakın bir süre çıkar. yani siz o derse 1 dönemde en az 23 saat katılmak zorundasınız. Geri kalan 9 saat ise sizin kullanabileceğiniz devamsızlık hakkını gösterir. Buda o ders için 4 hafta demektir.

Üniversitelerde genel olarak bu hesap her ders için yakındır. Yani her ders için toplamda 4 hafta gibi bir devamsızlık hakkı size tanınır. Hesaplamaya bir öğrenci hakkından fazla devamsızlık saati yaptığı an ( bu bir saatte olsa ) o öğrenci o dersten başarısız sayılır ve dersten kalır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022