Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaEğitimKafası Uçan Birinin Bilinci Açık Kalır mı?

Kafası Uçan Birinin Bilinci Açık Kalır mı?

Kafası uçan birinin bilinci açık kalır mı? Filmlerde veya eskiye dayanan tarihi bilgilerde giyotin ile idam edilmeyi duymuş veya izlemişsinizdir. Sizce kafası giyotinle veya herhangi bir sebep ile kopan birisinin bilinci bir kaç saniye bile olsa açık kalmış mıdır? İşte yazımızın detayları…

Kafası Uçan Birinin Bilinci Açık Kalır mı?

Kafası Uçan Birinin Bilinci Açık Kalır mı? Bir insanın kafası uçarsa bilinci bir kaç saniyeliğini de olsa açık kalabilir mi? Eskiden cezaların arasında giyotin ile kafa uçurmakta geliyordu. Filmlerde veya okuduğunuz tarih kitaplarında bir çok kişinin bunların arasında bilim adamları da yer alıyor giyotin ile idam edildiğini okumuşsunuzdur. 

Hatta bunların arasında kendi idamında bile bilime katkı sağlamaya çalışan biri vardı. Belki de bu hikayeyi daha önce okumuşsunuzdur. Kimyager Antoine Lavoisier. Lovoiser idam edileceğini öğrendiği zaman yardımcısına idam edildiği anda kendisiyle bir şey denemek istediğini söyledi. Antoie Lavoiser idamdan sonra insan bilincinin açık kalıp kalmadığını test etmek istediğini söyledi. Yardımcısına, kafası uçtuğu an eğer bilinci hala açık ise ona göz kırpacağını söyledi. Bu yapılan plandan sonra idam günü geldi çattı. Kimyager Antoine Lavoisier giyotinin olduğu idam yerine yürümeye başladı. Tam o sırada yardımcısına bilincinin açık kalıp kalmayacağı ile ilgi deneylerini hatırlattı. Lavoiser giyotinin ağzındayken yardımcısı da bir not defteri ile o anı bekliyordu. Sonrasında giyotin bırakıldı ve Lavoiserin kafası düştü. O sırada yardımcısı ile göz göze gelen kimyager, ona göz kırptı. Lavoiserin ölmeden önceki son deneyi de başarılı olmuştu. Fakat bu sadece bir hikaye. Bu hikayenin herhangi bir ispatı bulunmuyor.

Kafası Uçan Birinin Bilinci Açık Kalır mı?

Bir başka hikayede ise idam cezasına çarptırılan birisinin kafası giyotinle uçuruldu. Sonrasında o adamın uçan kafasını eline alan cellat, o kafaya büyük bir tokat attı. İnsanların bakışları içinde herkes ne olduğunu şaşırmıştı. Ona bu hareketi neden yaptığını sorduklarında kafası uçan kişinin ona doğru gözlerini dikip çok sinirli baktığını ve cellatın bundan korktuğunu belirtmişti. Tabi bunlarda hikaye ve doğruluk payı çok düşük şeyler. 

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki, giyotin boyna indiği an bütün sinirler kesildiği için ve anlık acıdan dolayı bilinç anında kapanıyor. Yani giyotin ile kafası uçurulan birinin bilincinin bir kaç saniye açık kalması gibi bir durum yok.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022