Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimMasajın Faydaları Nelerdir?

Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın faydaları nelerdir? İşte yazımızın devamı.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Peki bu masajın bilinmeyen rahatlatıcı sırrı nedir? Boynumuz , sırtımız , belimiz ağrıdığında yaptırdığımız masaj aslında bizim ruhumuzu da dinlendirmiş oluyor.  Yapılan araştırmalara göre masaj yaptırmak vücutta serotonin, dopamin ve oksitosin düzeylerini artırıyor. Masaj sayesinde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün.

Masaj seansı sonrası vücutta stres hormonu olarak bilinen kortizol düşüyor ve böylece bedeniniz gevşemiş ve rahatlamış hissine kavuşuyor. Peki ya masajın aşka da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Aşık olmayı sağlayan serotonin, dopamin ve oksitosin hormonları masaj esnasında da salgılanıyor. Serotonin kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenize yardımcı olurken dopamin sayesinde beyninizin ödül mekanizması uyarılıyor. Böylece duygularınızı daha yoğun hissedebiliyorsunuz.

Masaj stresi azaltmama da çok etkili bir yöntemdir. Masaj, kasların rahatlamasını sağlayarak ağrı hissinin azalmasına yardımcı oluyor.  Stresi azaltan masaj aktivitesi, kasların gerginliğinin ortadan kalkmasını sağlıyor. Bölgesel enerji bloklanmaları, kas sıkışmaları, yanlış hareket nedeniyle yaşanan tutulmalar masaj yardımı ile yok olabiliyor. Elbette ağrı problemlerinde uzmanlar tarafından masaj yapılması öneriliyor.

Düzenli olarak masaj yaptırdığınızda vücudunuzun bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olursunuz. Hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma sistemi anlamına gelen artış, masajın hayat rutini içinde yer alması gerektiğinin kanıtı oluyor.

Masaj aynı zamanda ciltteki kırışıklıklara da iyi gelmektedir. Düzenli olarak yapıldığında aynı zamanda ciltteki lekelerde de azalma meydana gelmektedir. Yara izlerinin de giderilmesinde masaj yöntemi, oldukça etkilidir ama en önemli faktörü düzenli aralıklarla yapılmasıdır.

Yapılan araştırmalar, masajın kabızlık ve hazım sorunlarına da iyi geldiğini kanıtlıyor. Laksatif ilaç ile beraber uygulanan masaj, kronik kabızlık sorununda 8 hafta sonunda rahatlama sağlıyor. Karın ağrısında azalma,  gastrointestinal semptomlarda rahatlama meydana geliyor.

Kısacası masajı hayatımızın bir parçası haline getirmek yaşam kalitenizi artırır ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olur…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022