Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversitelerde Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Üniversitelerde Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Üniversitelerde sınavlar nasıl yapılacak? Üniversitelerde sınavlar yüz yüze mi yapılacak? YÖK üniversitelerde sınavların nasıl olacağı ile ilgili açıklama yaptı. Üniversitelerde yüz yüze eğitim hazırlıkları başlarken üniversite öğrencileri sınavların (vizelerin ve finallerin) yüz yüze mi yapılacağını merak etmeye başladı. Üniversiteler vizeler ve finaller yüz yüze mi yapılacak? Üniversitelerde sınavlar nasıl olacak? Üniversitelerde sınavlar yüz yüze mi olacak?

Üniversitelerde Sınavlar Nasıl Yapılacak?

2021 – 2022 eğitim ve öğretim güz dönemi üniversiteler için 26 Eylül günü başlamıştı. Üniversitelerin açılmasının üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Üniversitelerde yüz yüze eğitim yapılıyor olsa dahi çoğu üniversite hibrit eğitim sistemini kullanıyor.

Üniversitelere Aşı Zorunluğu mu Geliyor?

Bölümlere göre bazı dersler yüz yüze, bazı dersler ise uzaktan eğitim ile veriliyor. Durum böyle olunca öğrenciler vize veya finallerin yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitim ile mi yapılacağını merak ediyor. Üniversitelerde vizelerin yüz yüze yapılması muhtemel gözüküyor. Bölümlerdeki öğrenci sayısını baz alırsak bir bölümün hepsinin sınava girmesi o ortamdaki vaka sayısının artışına sebep olabilir. Fakat gerekli önlemler ışığında ve öğrencilerin sınıf dağılımları ele alırsak sınavların yüz yüze yapılabilmesi mümkün gözüküyor.

Vizelerin Tam Olarak Nasıl Yapılacağı Kesin Değil!

Bazı üniversiteler vizelerin uzaktan eğitim ile olabileceğini açıkladı fakat bu karar tam olarak kesinleşmedi. Aynı zamanda sınavların yüz yüze veya uzaktan yapılması her üniversite için kendilerinin alabileceği bir karar olduğu için genel bir kanıya varmak oldukça zor. Bu konu ile ilgili henüz net bir karar verilmiş değil. Üniversitelerde sınavların (vizelerin – finallerin) yüz yüze mi yoksa uzaktan mı yapılacağı kesinleştiği zaman haberini sitemizde bulabilirsiniz.

Hangi Üniversiteler Hibrit Eğitim Verecek?

Yüz yüze eğitim yaklaşırken üniversiteler bir bir kendi sitelerinden öğrencilerine duyurular yapıyor. Koronavirüs’ün hayatımıza girdiği günden beri eğitimde en çok etkilenen bölümler üniversiteler oldu. Üniversiteler fazla öğrenci sayısına sahip oldukları için onların yüz yüze eğitim yapması oldukça güçtü.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yaptığı açıklamada bu sene üniversitelerin yüz yüze eğitim yapacağının altını çizdi. Üniversitelerde bu karar doğrultusunda açıklamalar yaptı. İlk açıklamalar yapan üniversitelerin başında İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Hacettepe Üniversitesi (HÜ) ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) gibi bir çok üniversite yer alıyor.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Bazı Dersler Uzaktan Eğitim İle Bazı Dersler İse Yüz Yüze Verilecek

Hibrit eğitim dediğimiz sistem aslında tam olarak bu. Bazı derslerin okullarda yüz yüze olarak işlenmesi bazı derslerin ise uzaktan eğitim ile işlenmesi. Üniversitelerin bir çoğu yaptıkları açıklamalarda bölümlerin derslerine göre bazı derslerin yüz yüze olarak bazı derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla verileceğini duyurdu.

Aşı Vurulmayan Öğrenci Okula Alınmayacak mı?

Yüz yüze eğitim çalışmaları başlarken bazı üniversiteler öğrencilerine 2 doz aşı vurulmaları gerektiğini söylüyor. 2 doz aşı vurulmayan öğrenciler en az 3 gün önceden PCR testi yaptırmaları gerektiğini ve bunun sonucuna göre okula alınabileceklerini duyurdu. 2 doz aşı vurulmayan öğrenciler 2 gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde PCR testi yaptırabileceklerinin de duyurusu yapıldı. Bu kuralların hepsi öğretim elemanları ve personelleri içinde geçerli olacak.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022