Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaYaşamYeni Covid-19 Varyantı Çıkacak mı?

Yeni Covid-19 Varyantı Çıkacak mı?

Yeni Covid-19 varyantı çıkacak mı? Yeni Covid-19 aşısı çıkacak mı? Dünyada kaç tane Covid-19 varyantı bulunuyor? İşte haberimizin detayları…

Yeni Covid-19 Varyantı Çıkacak mı?

Öncelikle; virüs, mutasyon  ve varyant nedir? bunlar arasındaki farkı bilelim.

Virüs; üreyemeyen, enerji üretemeyen, beslenemeyen RNA veya DNA’dan  oluşan bir protein tabakasıdır. Çok basit ve çok küçüktür. Küçük ama şiddetli ve güçlüdürler. Konak bir hücre bulamazlarsa çoğalamazlar. İnsanlarda daha doğrusu canlılarda bulunan hücreleri bulup onlara yapışırlar ve o hücrede çoğalırlar. Daha çok damlacık yoluyla bulaşırlar.(öksürük ve hapşırık…. gibi.)

Mutasyon; diğer adıyla değişinim , virüsün içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen değişimdir. Bu değişinimin nedeni virüsün bulduğu canlı hücrede kopyalanması sırasında oluşan bir sorunun meydana gelmesidir. Mutasyon diye adlandırılan bu değişimler virüsün temel özelliklerini ve etkisini önemli ölçüde farklılaştırıyor.

Varyant; mutasyonla gelişen yeni virüs. Covid-19 un binlerce mutasyonu çıktığı iddia ediliyor. Beta, delta, gama, mu varyantları… var. “Koronavirüs yayıldıkça, varyantlarda çoğalacaktır.” diyor Harvard Küresel Sağlık Enstitüsü’ den Dr. Ashish Jha.

Yukarda anlattıklarımızı toparlayacak olursak eğer, yeni bir Covid-19 varyantı çıkma olasılığı yüksek gibi gözüküyor. Yeni varyantlarla çıktıkça bununla birlikte yeni aşılarda çıkacaktır. Görünen o ki bu pandemi dönemi çok uzun yıllarda devam edecek.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022