Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaYaşamRüyalar Kaydedilebilir mi?

Rüyalar Kaydedilebilir mi?

Rüyalar kaydedilebilir mi? Sizce rüyalarımız kaydedilebilir mi? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım…

Rüyalar Kaydedilebilir mi?

Rüyalar Kaydedilebilir mi? Hepimiz gördüğümüz rüyalardan etkileniriz. Kimi zaman etkisinden öyle bir kalırız ki birilerine anlatmak isteriz. Ancak hiçbir rüyamızı gördüğümüz gibi anlatmayı başaramayız. Böyle zamanlarda belki de, keşke rüyalarımızı kaydetme imkanımız olsaydı, diye düşünürüz. Acaba rüyaları kaydetmek mümkün müdür, hiç düşündünüz mü?

Dr. Kleitman, uykularını müşahede altında tuttuğu kimselerin rüyalarını EGG (elektroensefalogranik) ve EKG (elektrokardiyagramlarını) cihazlarla tespite başladı. Bu çalışmaların sonucunda; rüyanın varlığına delil olarak gösterdiği göz hareketlerine, heyecana bağlı kalp atışlarını da ilave etmiş oldu.

EGG’nin verdiği sonuç oldukça dikkat çekiciydi. Rüyanın başladığı andan itibaren, ağır bir ahenk içinde devam eden uyku halini gösteren çizgiler ritmik bir hal alıyor, uyanıklık halindeki şekilleriyle cihazın kağıt şeridi üzerine kaydoluyordu.

Rüyalar Kaydedilebilir mi?

Sekiz kişi üzerinde yapılan bu deneyler on gün devam etti. Her defasında elektronik cihazın kaydettiği eğri büğrü çizgiler dikkatle incelendi. Ve şu sonuca varıldı: Rüya, uykunun yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu durumda; sekiz saat uyuyan bir insanın uykusunun ilk saati ağır ve rüyasız geçmektedir. Bundan sonraki on dakika içinde rüya görülmekte ve sonra yine bir buçuk saat sürecek ağır uyku devresi başlamaktadır. Sonra yirmi dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku… Uykunun bundan sonraki kısmında ise otuz dakikalık bir rüya faslı daha vardır. Nihayet yine uyku ve onun da uyanma takip eder.

Kaynak = Hiç Merak Ettiniz mi?

Not: Yazılarımızda kaynak belirtildiği halde telif ihlali olduğunu düşünüyorsanız, ulaşım kısmımızdaki mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022