Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaDizi, Film ve Kitap YorumlarıNeden Kore Dizisi İzlemeliyim?

Neden Kore Dizisi İzlemeliyim?

Dizi sevenler buraya. Ülkemizde ve dünyada bir çok dizi çeşidi var. Fakat sizin de sürekli sosyal medyada gördüğünüz sevdiğiniz şarkılar sürekli Kore dizilerinden alıntı yapıp klipleme olayı var. Bunu sebebi nedir? Kore dizilerinde ne var ki bütün dünya bu dizileri biliyor. Bugün sizlerle Kore dizilerini ve onları neden izlemeniz gerektiğiniz anlatacağınız.

Neden Kore Dizisi İzlemeliyim?

Film yerine dizi sevenlerden misiniz? Filmin yeri ayrı dizinin yeri ayrı evet biliyorum, ruh haline göre farklı zamanlarda farklı türler izlenebilir. Bugün ki ruh halimiz dizi izlemeye yönelik peki hangi diziyi izleyeceğiz. Herkesin dilinde olan Kore dizilerini neden izlemeye başlayalım? Çünkü güzel.

Ülkemizde de başarılı diziler var yok değil ama Kore yapımı dizilerde en sevdiğim yönler 40 dakikayı geçmemeleri (bu arada şimdiden söyleyeyim istisnalar kaideyi bozmaz.) Sürelerinin çok uzun olmaması, sonlarının gerçekten beklenmedik olması seni ters köşe yapmaları ya da senin düşünmediğin bir nedenin olması ya da sen öyle görüyorsun ama gerçek başka hissi vermesi ve zaten büyük ihtimalle birkaç yıla kadar bizim ülkemizde de uyarlaması çıkacak dizinin orijinalini izlemiş olmak birkaç neden. (Gerçi birkaç dizinin uyarlama olduğunu biliyorum ama olsun dediğim gibi istisnalar kaide olayı)

Oyunculukları abartılı geliyor hiçbir insanın böyle ağlayacağını ya da böyle yemek yiyeceğini ya da böyle koşacağını sanmıyorum diyorsun ilk dizinin ilk bölümünde ama zamanla farkına varıyorsun aslında gerçekten böyle olabilir evet neden olmasın. Kaç Koreli tanıyorum ki, hayatımda hiç Kore ye gitmedim o zaman neden olmasın! Bütün insanlar izlediğimiz yabancı dizilerdeki Avrupalı ya da Amerikalı gibi değiller. Bu farklılık bana ilginç geldi.

Belki başta izlemek için seçtiğim dizinin beni etkilemiş olması hem istediğim türde hem de ters köşe yapması, zaman bakımından beni yormaması diğer dizlere de şans vermemi sağladı.

İlk izlediğim dizlerde hoşuma giden bir başka taraf Korelilerin Koreli gibi olması yani farklı birileri olmaya çalışmıyorlardı, bilerek mi bilmeden mi bilmiyorum ama Kore’yi tanıtmaları çok iyiydi. Yemeklerini kültürlerini gizliden gizleye ama sıkmadan güzelce tadında tanıtmaları akıllıca sanki bu dizi yurtdışında izlenecek o zaman kendimizi tanıtalım insanlar Kore’ye gelsinler ülkemiz kalkınsın der gibiler. (Sevdiğim bir dizide, uyarlama da olsa, başrolün hep tantuni yemesi çok hoşuma gidiyordu.)

Yalnız son zamanlarda bu hoşuma giden taraf sanki yeni yapımlarda çıkarılmaya çalışılıyor bu sefer de bakın bizim sizden farkımız yok bizde pizza hamburger yiyor kola içiyoruz diye gözümüze gözümüze sokuyorlar sanki. Ama yine de konu bakımında hala iyiler.

Yani demem o ki bence Kore dizilerine bir şans verin.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022