Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaYaşamOmicron Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

Omicron Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

Covid-19 virüsü gün geçtikçe mutasyon geçirmeye devam ediyor ve maalesef daha da tehlikeli hale geliyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından gelen açıklamaya göre Güney Afrika’da yeni bir Covid-19 mutasyonu ile karşılaşıldı. Peki yeni mutasyonlu virüs Omicron ne kadar tehlikeli? Aşılar yeni mutasyona karşı ne kadar işe yarıyor? Omicron Varyantı İçin Aşılar Etkili mi? İşte haberimizin detayları…

Omicron Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde Koranavirüsün yeni varyantı olan Omicron Varyantını duyurmuştu. Yeni mutasyonlu virüs hakkında tam olarak bilgiler kesinleşmiş olmasa da diğer varyantlara karşı çok daha etkili ve bulaşıcı olduğu söyleniyor.

Delta Varyantı sonrası çok daha bulaşıcı bir hal alan Omicron Varantı, Güney Afrika bölgesinde keşfedildi. Dünya Sağlık Örgütü ‘1. 1. 529’ diye adlandırılan bu virüse Yunan alfabesindeki 15. harf olan Omicron ile adlandırdı. Gelen açıklamaya göre virüsün ne kadar öldürücü olduğu ve aşıların ne kadar işe yaradığını gelecek haftalarda netleşeceğini ve bu konu için çalışmaların sürdürüldüğü söylendi.

Şuana kadar Koronavirüsün 45 ten fazla varyantı bulunuyor. Bilim insanlarına göre Omicron varyantı şuana kadar olan varyantlar arasında en bulaşıcı olanı. Bulaşıcılığını bilimsel olarak açıklayacak olursa ve farkı görmeniz açısından şöyle anlatabiliriz. Bir virüsün hücremize girmesi için geçirdiği mutasyon sayısı önemlidir. Ne kadar çok mutasyon geçirmiş ise bir virüs o kadar hızlı hücrelere geçebilir. Delta varyantı için mutasyon sayısı 2 idi. Fakat Omicron varyantı için bu sayı tam 10! Yani bu virüsün hücrelerin içine girmesi diğer mutasyonlara göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Omicron Varyantı İçin Aşılar Etkili mi?

Omicron Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

Virüsün ilk mutasyonlu zamanlarında her zaman aşıların bu varyantlara karşı ne kadar koruma sağlandığı tartışılmıştı. Özellikle Delta Varyantı sonrası yapılan araştırmalar sonunda mRNA aşısı olan Biontech aşısının korumasının devam ettiği gözlemlenmişti. Yeni virüs için ise aynı şeyleri söylemek şuan için çok zor. Omicron varyantı için çalışmalar devam ediyor.

Piyasada bulunan ve uygulanan aşıların ne kadar etkili olduğu konularında araştırmalar sürüyor. Şuan için yeni bir ilaç veya aşı söz konusu değil. Araştırmalar sonucunda aşıların ne kadar koruduğu ve piyasada bulunan aşıların güncellemeye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı belli olacak.

Biontech Bu Konu Hakkında Açıklama Yaptı

Biontech firması yaptığı açıklamada yaklaşık 3 ay boyunca yeni varyant olan Omicron varyantı için çalışmalar yapacağını. Aşının bu virüse karşı ne kadar koruma sağladığını ve gerekirse aşı üzerinde güncellemeler yapılacağını söyledi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022