Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaBiyografiOnur Ünlü Kimdir? Ne Yapmıştır?

Onur Ünlü Kimdir? Ne Yapmıştır?

Onur Ünlü Kimdir? Ne Yapmıştır? Ünlü yönetmen Onur Ünlü kimdir? 

Onur Ünlü Kimdir? Ne Yapmıştır?


1973 yılında İzmit de doğdu
Onur Ünlü Eskişehir Anadolu Üniversitesi iletişim Sanatları bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Mezun olduktan sonra bir süre fotoroman yönetmenliği, düğün müzisyenliği ve ticarî yazarlık yapan Ünlü; 1993 – 1998 yılları arasında “Ah Muhsin Ünlü” mahlası ile yazdığı şiirleri, Gidiyorum Bu adlı kitapta topladı. 1999’da Deli Yürek” in senaristliğini üstlendi aynı zamanda Umur karakterini canlandırdı. 2006 yılında ilk sinema deneyimi olan “Polis” filminin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendi. 2011 yılında “18.Adana Altın Koza Film Şenliği”’nde “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” ile “En İyi Film ve En İyi Senaryo” ödülünü aldı.

2011-2013 yılları arasında ise Leyla ile Mecnun dizisinin genel yönetmenliğini üstlendi. Sosyal medyada fenomen haline dönüşen dizi 3. sezon sonunda yayından kaldırıldı. 2012-2013 yıllarında “Şubat” dizisinin genel yönetmenliğini yaptı.

Daha sonra Leyla ve Mecnun tadında “Ben de Özledim” adlı dizinin yönetmenliğini üstlendi, Aynı zamanda bu dizide Onur Ünlü rolü ile kendisini canlandırmıştır 2013 yılında “32. İstanbul Film Festivali”’nde “Sen Aydınlatırsın Geceyi” ile “En İyi Film ve En İyi Senaryo” ödülünü aldı. 2015 yılında vizyona giren yönetmenliğini Türkan Şoray’ın yaptığı “Uzaklarda Arama” filminin senaryosunu yazdı. Onur Ünlü, Eflatun Tv ile birlikte kısa, komik, absürd videolarını YouTube üzerinden yayınlandı. Hemen ardından “Görünen Adam” isimli YouTube dizisini çekti. Onur Ünlü, Şair, yönetmen ve senarist kimliğinin yanında, Leyla ile Mecnun ekibiyle kurulan daha sonra “Bizim işimiz bu değil” diyerek rafa kaldırılan Leyla The Band grubunda davulculuk yaptı.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022