Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamÖzgürlük Heykeli Osmanlı'nın mıydı?

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı?

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı? Amerika’nın New York şehrinde bulunan Özgürlük Heykeli yada diğer adıyla Dünyayı Aydınlatan Özgürlük aslına Osmanlı Devletine mi aitti? Günümüzde bu konuyla ilgili bir çok yazı yazılmasına rağmen konuyu net bir şekilde anlamayabiliyoruz. Bugün sizlere Özgürlük Heykeli’nin zamanında Osmanlı Devleti için mi yapılıp yapılmadığını konuşacağız. Özgürlük Heykeli’nin Osmanlı Devleti ile bağlantısı var mı? İşte haberimizin detayları…

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı?

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı? Özgürlük Heykeli yada diğer adıyla Dünyayı Aydınlatan Özgürlük’ ün Osmanlı Devleti tarafından yaptırıldığının iddia edildiğini biliyor musunuz?

Özgürlük Heykeli yada diğer adıyla Dünyayı Aydınlatan Özgürlük Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrindeki Liberty adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmiştir.

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı? Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki taçın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler.

Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir. Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel, aynı zamanda Özgürlük Anıtı’nı tasarlayan isimlerden biridir.

Şimdi gelelim bu durumun Osmanlı Devleti ile ilgili olan kısmına. Neden bu heykel Osmanlı Devleti ile ilgili? İşte yazımızın devamı…

Özgürlük Heykeli Osmanlı'nın mıydı?

Özgürlük Heykeli Osmanlı’nın mıydı? Heykelin, Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı  yere dikilmek üzere Mısır Hıdıvi Said Paşa’nın siparişi üzerinde yapıldığı ve masraflarını bir kısmının Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından ödendiği iddia edilmiştir. Sipariş verilen heykel tamamlanmış ancak böylesine büyük bir heykelin dikilmesinin Müslüman halkta rahatsızlık yaratacağı düşünülmüş, Mısır’a dikilmesinden vazgeçilmiştir ve heykel yıllarca Fransa’da bir depoda bekletilmiştir. Bekletildikten sonra Fransa 1884 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye etmiştir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022