Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimTercih Yaptım Ama Kazanamadım Okul Puanım Düşer mi?

Tercih Yaptım Ama Kazanamadım Okul Puanım Düşer mi?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) gibi sınavlarda, puanlarımıza tercihler yaparken okullardan bize diploma puanımıza göre bir puan daha eklenir. Peki tercih yaptım fakat kazanamadım, gelecek sene okul puanım düşer mi? Bu sene kazandım ama kayıt yaptırmadım, gelecek sene eklenen okul puanım düşer mi? İşte haberimizin detayları…

Tercih Yaptım Ama Kazanamadım Okul Puanım Düşer mi?

Milyonlarca öğrenci şuan tercih döneminde. Bu yüzden akıllarında bir çok soru var. İlk sorumuz tabi ki, sınav puanımıza eklenen okul puanı. Diploma puanımız 0,12 ile çarpılarak çıkan sonuç bizim sınav puanımıza eklenir. Bu yüzden diploma puanımız önemlidir. Yükseköğretim Kurumlar Sınavı için veya Dikey Geçiş Sınavı için fark etmez, eğer tercih yaparsanız ve yerleşemezseniz gelecek sene size eklenecek olan puanda bir eksilme olmaz.

Yani sadece tercih yaptınız diye eklenecek diploma puanınız düşmez. Gelelim ikinci sorumaz. Tercih yaptım fakat ben kayıt yaptırmadım, gelecek sene sınava girersem puanım düşer mi? Bu sorunun cevabı ise evettir. Siz tercih yaparsanız ve herhangi bir üniversiteye yerleştirilseniz, kayıt yaptırmasanız dahi gelecek sene size eklenecek olan diploma puanınız düşer. Bu yüzden tercihleri yaparken dikkatli olmanızı  öneririz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022