Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversite E-Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversite E-Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversite E-kayıtları bugün itibari ile başlıyor. Peki üniversite e-kayıtları ne kadar sürecek ve ne zaman bitecek? Üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır? E-kayıt ile normal kayıt arasında fark var mıdır? İşte haberimizin detayları…

Üniversite E-Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversitelerin e-kayıtları bugün itibari ile yani 31 Ağustos günü başlıyor. Herkes 2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih sonuçlarını beklerken bir diğer önemli konu olan e-kayıtların ne zaman başlayacağını merak eder oldular. Çünkü e-kayıtlar üniversitelere kayıt olmanın en kolay yoludur.

31 Ağustos günü başlayacak olan üniversite e-kayıtları 5 Eylül 2021 tarihinde sona erecek. Öğrenciler kazandıkları üniversitelere gitmeden evlerinden E-Devlet üzerinden T.C. Kimlik no ve şifreleriyle giriş yaparak üniversitelerine kayıt yaptırabilirler.  Peki üniversitelere e-kayıt nasıl yaptırılır? Hadi size bunu anlatalım.

Üniversitelere E-Kayıt Nasıl Olunur?

Öncelikle şunu söyleyelim kayıt yaptırırken kazandığınız üniversitelerin duyuru kısımlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Bazı üniversiteler sadece e-kayıt kabul ederken bazıları okula bazı evraklar yada belgeler getirmenizin isteyebilir. Aslında e- kayıt ile okula gidip, normal kayıt yaptırmanız arasında çok büyük bir fark yoktur. Biri e-devlet üzerinden online kayıttır diğeri ise okula gidip evrak teslim ederek kayıt yaptırmaktır.

E-kaydı anlatmak önce e-kayıt yaptırmak zorunlu mudur? sorusuna cevap vermek istiyoruz. Üniversitelere e-kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz. Bu isteğe bağlıdır. E- kayıt yapmak isteyen öğrenciler T.C. Kimlik Numaraları ve şifreli ile türkiye.gov.tr sayfasına giriş yapmalıdır. Daha sonrasında arama bölümüne e-kayıt yazıp oradan çıkan seçeneğe girip gerekli bilgileri doldurup onaylamalıdır. Böylelikle kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmış olursunuz. Bilgileri doldururken mutlaka doğru ve eksiksiz girdiğinize emin olmalısınız.

Üniversite E-Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Ek Tercihten Kazanan Öğrenciler E-Kayıt Yaptırabilir mi?

E- kayıt sadece ilk tercihte kazanan öğrenciler için geçerlidir. Ek tercih ile üniversite kazanan öğrenciler okullara gidip normal kayıt yaptırmak zorundadır.

E-kayıt ile normal kayıt arasındaki farkı bilmeyen öğrenciler için ise ”E-Kayıt İle Normal Kayıt Arasında Fark Var mıdır?” yazımızdan ulaşabilirler.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022