Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitim2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2022 Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? 2022 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler üniversite kayıt günlerine döndü. 2022 Üniversite E-kayıt ve kayıt günleri ne zaman başlıyor? E-kayıt ile normal kayıt arasında fark var mıdır?

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor? 2022 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tercih yapan adayların büyük çoğunluğunun bir programa yerleştiğini ve kontenjan doluluk oranının %99 olduğunu belirtmişti.

YKS tercihleri sonrası herhangi bir programa yerleşen öğrencilerin, yerleştikleri üniversitelere kayıt yaptırmaları gerekiyor. 2022 Üniversite kayıtları bu sene 26 Ağustos tarihinde başlayacak.

2022 YKS'ye Nasıl Çalışmalıyız?

2022 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YK) tercihleri sonrası herhangi bir programa yerleşen üniversite öğrencileri 26 Ağustostan itibaren üniversitelere kayıtlarını yaptırabilecekler.

Peki Üniversite Kayıtları Nasıl Alınıyor, Nasıl Yapılıyor?

Üniversite kayıtları başladıktan sona öğrencileri E-devletlerine, T.C. kimlik no ve e-devlet şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıyor ve sonrasına E-Kayıt yerinden kazanmış oldukları üniversitelere kayıtlarını yaptırabiliyor. Kazandıkları okulun duyuru bölümünden detaylarına bakarak, sadece e-kayıt ile veya üniversitelerin gerekli gördüğü belgeleri üniversitelere götürüp öğrenci işlerinden kayıtlarını yaptırabiliyor. Bu tamamen üniversitenin kendisine ait bir karar olduğu için, üniversitenizin duyuru bölümlerini dikkatli bir şekilde incelemeniz ve talimatları okumanız gerekiyor.

YKS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

E- Kayıt İle Normal Kayıt Arasında Fark Var mıdır?

Öncelikle şunu söyleyelim kayıt yaptırırken kazandığınız üniversitelerin duyuru kısımlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Bazı üniversiteler sadece e-kayıt kabul ederken bazıları okula bazı evraklar yada belgeler getirmenizin isteyebilir. Aslında e- kayıt ile okula gidip normal kayıt yaptırmanız arasında çok büyük bir fark yoktur. Biri e-devlet üzerinden online kayıttır diğeri ise okula gidip evrak teslim ederek kayıt yaptırmaktır.

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversiteler İçin Sadece  E-kayıt Yeterli Olur mu?

Yukarda dediğimiz şeyi burada da söyleyebiliriz. Bazı üniversiteler sadece e-kayıt kabul ederken bazıları okula bazı evraklar yada belgeler getirmenizin isteyebilir. Ama genel olarak e-devlet üzerinden yapılan kayıtlar üniversiteye olan kaydınız için yeterli sayılabiliyor ve siz artık o okulun öğrenci olmuş oluyorsunuz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022