Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaBiyografiHaluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır?

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır?

Haluk Levent Kimdir? Ne yapmıştır? Haluk Levent’in Hayatı.

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır?

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır? 26 Kasım 1968’de Adana’nın Yüreğir ilçesinde doğdu. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda okudu. Adana Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde öğrencilik yaptı.

Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana’dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün Yollarda adını alması da bugünlerdeki deneyimlerin sebebi oldu. 1992 yılında İstanbul’a geldi. Ortaköy’de çeşitli barlarda çalıştı. 1993 yılında Yollarda albümünü çıkarttı.

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır? Bu albüm aynı zamanda Anadolu Rock müziğinin ortaya çıktığı 70’lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendi. İlk albümün ardından 1995 Ekim’inde “Bir Gece Vakti” bir milyona yaklaşan satış rakamıyla müzik gündemine bomba gibi düştü. 1996’nın hemen sonunda Arkadaş albümü piyasaya çıktı. 1997’nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı.

Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen Nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla “Mektup” albümünü çıkarttı. İçerde boş durmadı Kedi Köprüsü adlı ilk kitabını yazdı. 1998 Eylül’ünde Yine Ayrılık albümünü çıkarttı ve askere gitti. 1999 depreminin ardından İzmit’te kurulan Çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu.

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır? Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000’in hemen başında “www.leyla.com ”u çıkarttı. Askerlik görevinin ardından sırasıyla 2001 Şubat’ında Kral Çıplak”, 2002 Ekim’inde Bir Erkeğin Günlüğü , 2004 Eylül’ünde “Aç Pencereni” 2005 Nisan’ında “Annemin Türküleri” adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan Moritos’un Düşleri yayımladı.

Haluk Levent Kimdir? Ne Yapmıştır? Mersin’in Kazanlı ilçesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu. 2017 yılında şehitlerimizi anmak için dev bir orkestrayla söylediği İzmir Marşı sosyal medya üzerinden hızla yayıldı ve çok beğenildi.

Haluk Levent kurucusu olduğu AHBAP platformu ile yardıma muhtaç kişilere çeşitli illerde kurulan dernekleriyle el uzatmaya devam ediyor.

Kaynak = Wedia Grafika Youtube

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022