Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 105 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 105 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 105 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Aşağıda verilen metni ve görseli dikkate alarak soruları cevaplayınız.

GÖÇ OLGUSU VE KENTLEŞME

Nüfus yoğunluğu fazla ve nüfusun büyük oranının köylerde yaşadığı ülkelerde ekilebilir sınırlı toprak üzerinde artan nüfusun yaşamını sürdürebilmesi zorlaşmaktadır. Bu tip ülkelerde şehirlere göç bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye de bu süreci temelde tarımsal alandaki makineleşmenin
bir sonucu olarak 1945 yılından itibaren yaşamaya başlamıştır. Makineleşmenin dışında; ekilebilir arazilerin üst sınıra
kadar ulaşmış olması, yeni tarım arazisi açma imkânlarının yok oluşu, toprakların aile içinde bölünerek sahiplerine yetmeyecek miktarlara düşmesi,nüfusun artış göstermesi, radyonun yaygınlaşması, yol yapımının artışı sonrasında köyün dış dünyaya açılması, sosyal güvenlik anlayışındaki gelişmeler ve şehrin cazip yönleri de köyden kente göçün önemli nedenleri arasına girmiştir. 1945 yılında % 18.3 olan kentleşme oranı, 1950 yılında % 18.5 olmuştur. Göçlerin yöneldiği şehirler içerisinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana ön plana çıkmıştır ve bu illere göçen insanlar sanayi kuruluşları çevresinde bir gecekondulaşma sürecini de başlatmıştır. 1945 yılında kentleşme oranının en fazla olduğu bölge %36.4 ile Marmara Bölgesi’dir. En düşük kentleşme oranı ise % 6.9 ile Doğu Karadeniz Bölgesi olmuştur. 1950 yılında ise en az ve en fazla kentleşme bölgeleri yine aynı kalmıştır.

1945 yılından itibaren köyden kente yapılan göçlerin sosyal ve ekonomik sebepleri hakkında neler söylenebilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 105 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 105 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar