Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Metin ve görsellerden yararlanarak soruları yanıtlayınız.
TÜRKİYE İKTİSAT KONGRESİ
İktisat Kongresi, Lozan görüşmelerinin kesilmesinden sonra 17 Şubat-4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir’de toplanan bir kongredir. Ekonomi merkezli sorunların belirleyici olduğu bu dönemde Ankara hükümeti, ülkede yaşanan ekonomik sorunlara bir çözüm bulabilmek ve bağımsız bir devletin kurulacağına olan inanç ile yeni devletin ekonomik programını ortaya çıkarabilmek için bir iktisat kongresi toplama kararı almıştır. Kongrenin oluşum sürecinde üç ismin ön plana çıktığı görülmektedir. Bunlardan ilki Meclis Başkanı Mustafa Kemal Atatürk, İkincisi İktisat Vekili Mahmut Esat Bozkurt ve İzmir İktisat Kongresine başkanlık yapan Kazım Karabekir’dir.
İzmir İktisat Kongresi, temel olarak bir iktisat kongresidir ancak kongrede siyasi bağımsızlık ve iktisadi bağımsızlık birbirinden bağımsız düşünülemeyecek bir bütünü oluşturmaktadır. Millî Mücadele Döneminde çizilen Misakımillî sınırları aynı zamanda ülkenin siyasal bağımsızlığının da sınırlarını oluşturmaktadır ancak siyasal bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla pekiştirilmesi gerekmektedir. Kongrede alınan kararlar daha çok Türk toplumunu bir bütün hâlinde daha çok çalışmaya ve üretmeye sevk edecek motivasyona yöneliktir. Bu kongrede ifade edilen en temel husus “bağımsızlık” vurgusudur. Kongrede alman kararların çoğu uygulanan iktisat politikasına yansımışsa da bazıları çeşitli sebeplerle uygulanamamıştır.

Türkiye İktisat Kongresinin toplandığı tarihten yola çıkarak kongrenin gerçekleştiği dönemle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 67 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 67 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar