Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

MUSTAFA KEMAL’E SUİKAST GİRİŞİMİ: 1926
Yeniliklere karşı olan ve inkılapları benimsemeyenler ile eski İttihatçılardan bir grup Mustafa Kemal’i ortadan kaldırarak siyasi hedeflerini gerçekleştirmek istediler. Suikastçılar planlarını Mustafa Kemal’in İzmir gezisini sırasında uygulayacaklardı. Mustafa Kemal’in İzmir gezisinin bir gün gecikmiş olması ve Giritli Şevkinin ihbarı, planlarının uygulanmasına mani olmuştur. Suikastçılar güvenlik güçlerince yakalanarak adli makamlara teslim edilmiştir. Bu olayı Atatürk, 1926’da Anadolu Ajansına verdiği demeçte ” Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır” sözleriyle değerlendirmiştir. Bu olaydan başka Atatürk’e karşı tertiplenmek istenen suikastların sayısı, çeşitli incelemelerde 40’a kadar ulaşmaktadır.

Atatürk’e düzenlenen suikast girişimi onun şahsında neye yöneliktir? Atatürk suikastten sonra verdiği demeçte hangi mesajı vermek istemiştir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar