Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı

olarak, Balkan Antantı gerçek anlamda Balkan devletleri olan Bulgaristan ile Arnavutluk’u gruplaşma içine alabilecek tedbirler üzerinde fazla durulmadan aceleyle kurulan bir güvenlik kuruluşu olmuştu. Böylece bölgeyi iki karşıt kampa böldü.
Üçüncü olarak, Balkan Antantı “antant” sözcüğünün anlattığı gerçek bir “anlayış birliği” kuramamış ve askerî bir ittifak olarak kalmıştır. Dolayısıyla, ittifakın üzerine oturduğu askerî koşullar değişince, antantı sürdürmenin de bir anlamı kalmamıştır. Yugoslavya, 1937 yılında Bulgaristan ile bir yakınlaşmaya gittiğinde Balkan Antantı temel anlamını yitirecektir.

Balkan Antantının Türkiye’nin takip ettiği dış politika açısından önemini değerlendiriniz?

Balkan ülkelerinden Bulgaristan ve Arnavutluk’un Balkan Antantında yer almamalarının sebepleri neler olabilir?

Balkan Antantında yer alan ülkeler arasındaki siyasal birlikteliğin uzun sürmemesinin nedenleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dışişlerinde dürüst ve açık olan siyasetimiz, özellikle barış fikrine dayalıdır. Milletlerarası herhangi bir meselemizi barış vasıtalarıyla çözümlemeyi aramak, bizim menfaat ve anlayışımıza uyan bir yoldur. Bu yol dışında bir teklif karşısında kalmamak içindir ki, güvenlik ilkesine, onun vasıtalarına çok ehemmiyet veriyoruz. Milletlerarası barış havasının korunması için, Türkiye Cumhuriyeti yapabileceği herhangi bir hizmetten geri kalmayacaktır.
Buna göre Atatürk Döneminde Türk dış politikasının genel özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 86 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 86 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar