Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 137 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 137 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 137 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 137 Cevabı

Verilen metni okuyarak soruları cevaplayınız.

Nano kelimesi, cüce veya çok küçük anlamını taşır ve Latince “nanus” kelimesinden türetilmiştir. Bir nanometre, bir metrenin milyarda birine eşittir. Nanometre boyutuna inince çoğu maddenin fiziksel ve kimyasal özellikleri değişir. Örneğin, altının rengi normalde sarı iken nanometre boyutunda kırmızı olur ve altın kimyasal olarak aktifleşir. Kırmızımsı renkteki bakır, nanometre boyutunda cam gibi renksiz ve şeffaf olur. Nanoteknolojide kullanılan malzemelerin boyutları 1 nm ile 100 nm aralığındadır. Nanoboyutlu malzeme olarak tanımlanan yapılar; nanokristaller, nanopartiküller, nanotüpler, nanoteller, nanoçubuklar gibi farklı sınıflara ayrılmaktadır. Günümüzde nano boyuttaki parçacıkların kendilerini oluşturan elementlerden farklı özellik sergilemelerinden dolayı kullanım alanı oldukça geniştir. Örneğin, gümüş iyonları halı gibi tekstil ürünlerinde ve duvar boyalarında antibakteriyel özellik için kullanılır. Gümüş iyonları, bakterinin içine difüzyonla girer ve burada bakterinin enzimlerine bağlanır. İş yapamaz hâle gelen enzimler sayesinde bakterilerin büyümesi ve çoğalması engellenmiş olur. Gümüş nanoteller ise, son derece şeffaf ve iletkendir. Bunlar, esnek plastik yüzeylere kolayca uygulanabildiği için dokunmatik ekran üretiminde kullanılır. Çeşitli alanlarda kullanılmak üzere gümüş nanotel üretimi yapan ODTÜ’lü bilim insanları gümüş nanotellerin ısınma özellikleri de olduğunu fark etmiş ve bu özelliği kumaş üzerinde uygulamışlardır. Bir parça kumaş, çapı 50-60 nm ve ortalama uzunluğu 10 pm olan gümüş nanoteller içeren çözeltiye “daldır-çıkar” yöntemiyle kaplanmıştır. Kumaş, gümüş nanotellerin içinde bulunduğu sulu çözeltiye daldırıldığında gümüş nanotellerin kumaşa tutunduğu görülmüştür. Kumaşın kurutulması aşamasında su buharlaşmış ve nanoteller kumaşın yüzeyinde kalmıştır. Gümüş nanotellerle homojen bir şekilde kaplanan kumaşlara bir pil ile doğru akım uygulandığında kumaş ısınmıştır. İstenen iletkenlik ve sıcaklığa ulaşmak için “daldır- çıkar” işleminin sayısını artırmak mümkündür. Nanoteller çok küçük ve neredeyse mükemmele yakın malzemeler olduğundan bunların ısıtılmaları için gereken voltaj çok düşüktür. Günümüzde ısıtılabilen bir mont için genellikle tel ve karbon fiber kullanılmaktadır ve karbon fiberleri 55 °C’ye kadar ısıtmak için 12 volt uygulamak gerekirken gümüş nanotelleri ısıtmak için 3-4 volt yeterlidir. Ayrıca, fiber türü ısıtıcılar sadece kendini ısıtabilirken gümüş nanoteller tüm kumaş yüzeyini sardığından homojen ve bölgesel olarak ısıtmaya imkân vermektedir. Bu teknoloji mont, eldiven, yelek, ayakkabı gibi çeşitli giyilebilir ürünlere uygulanabilmektedir.

1) Metne göre nanoteknolojide gümüşten hangi alanlarda yararlanılmaktadır? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 137 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 137 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar