Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Verilen metni okuyarak soruları cevaplayınız.

Üniversitede öğrenci olmanın en güzel yanlarından biri, öğrenci topluluklarıdır. İlgi alanlarınıza veya hobilerinize göre istediğiniz topluluğa katılırsınız. Ben de mağara araştırma topluluğuna katılmıştım. İlk mağara deneyimim bana hiç unutmayacağım bir ders vermişti. Ankara yakınlarındaki bir mağaraya gitmiştik. Mağaranın dar ağzından aşağı doğru inen bir tünelden çelik ipten yapılmış bir merdiven sarkıtıp mağaranın tabanına ulaştık. Biraz ilerleyip mağaranın daha geniş olan kısımlarını inceledik. Mağaranın içi çok çamurluydu ve zifiri karanlıktı. Neyse ki karpit lambalarımızın parlak ışığı her yeri aydınlatıyordu. Karpit lambasını ilk kez kullanıyordum ve çok sevmiştim. Mağaranın içini incelerken lambamızdaki karpitin bitmek üzere olduğunu, yaklaşık 15 dakika içinde mağaradan çıkmamız gerektiğini fark ettik. Sönen lambam arkamda zifiri karanlık bir mağara bırakırken, çelik ip merdiven ile tırmanarak kendimi yukarı çekip güneşi gördüğümde zor ve ilginç bir deneyim yaşamanın verdiği garip bir tebessüm vardı yüzümde…
Karpit, kalsiyum karbür (CaC2) bileşiğinin yaygın adıdır. Görünüm olarak koyu gri renkli, kömüre veya taşa benzeyen bir maddedir. 1900’lü yılların başlarında karpitin kolay şekilde üretilmeye başlanmasıyla karpit lambaları geliştirilmiştir, iki bölmeli olan metal kutunun alt kısmına katı halde karpit, üst kısmına ise su konur. Su üst hazneden damlayarak alt hazneye ulaşınca karpit ile tepkimeye girer ve asetilen gazını oluşturur. Oluşan gaz bir borudan geçerek lambanın ucundan çıkar. Oluşan asetilen gazının yakılmasıyla parlak bir ışık elde edilir.
Ayrıca lambalarda suyun damlama hızını ayarlayan bir de vana bulunur. Bu
vana sayesinde oluşan asetilen gazının miktarı ayarlanarak ışık şiddeti artırılıp azaltılabilir. Karpit lambalarının en önemli özelliği alevinin parlak, suya ve rüzgâra karşı da çok dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle elektrikli lambalar henüz geliştirilmemişken karpit lambaları bisikletlerde, arabalarda, denizcilikte ve madencilikte geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

1) 1 mol karpitin su ile tepkimesinden elde edilen asetilen gazı, yaklaşık 1 saat süreyle ışık verebiliyorsa mağara araştırmacıları lambalarında az karpit kaldığını fark ettiklerinde lambanın haznesinde kaç gram karpit kalmıştır? Hesaplayınız. (Ca: 40 g/mol C: 12 g/mol)

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 87 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar