Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyunuz ve ilgili soruları cevaplayınız.
Tuana her sene kış mevsiminin yaklaştığını annesinin kışlık kıyafetlerini dolaptan çıkardığında etrafa yayılan keskin kokudan anlamaktadır. Bu kokunun kaynağını annesine sorar. Annesi, kokunun güve gibi haşereleri evden uzak tutmak için kullanılan naftalinden kaynaklandığını söyler. Naftalin hakkında daha fazla bilgi için araştırma yapar. Süblimleşerek kıyafetlere iz bırakmadan ortamdan uzaklaşan naftalin, lavabolarda koku giderici olarak kullanılır. Naftalinin sanayide ve eczacılıkta da kullanım alanı vardır. Fakat naftalin insan sağlığına zararlı bir maddedir. Kanserojen etkisi dışında başka sağlık problemlerine de neden olmaktadır. Tuana edindiği bu bilgilerden sonra naftalin yerine kullanabileceği alternatif maddeleri araştırmaya başlar.

1) Lavabolara koku gidermek için kullanılan naftalin sürekli üzerine su akmasına rağmen uzun süre nasıl lavaboda kalabilir? Gerekçeleriyle açıklayınız.

2) Aşağıda naftalinin ve naftalin gibi kendine has kokusu olan toluenin yapı formülü verilmiştir. Aromatik hidrokarbon olarak sınıflandırılan bu bileşiklerdeki ortak yapı nedir? Aromatik adını neden almıştır?

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 93 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar