Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaEğitimNeden Ödev Yapmalıyız?

Neden Ödev Yapmalıyız?

Ödevlerin bizlere nasıl fayda sağlar? Ödevlerimizi yapmazsak ne olur? Öğretmenler bize neden ödev verir? Ödev yapmak neden önemlidir? Neden öğretmenlerimizin bize verdiği ödevleri yapmalıyız? İşte haberimizin detayları…

Neden Ödev Yapmalıyız?

Neden Ödev Yapmalıyız? Ödevler, 1.sınıfta okulla ilk tanışmamızla birlikte hayatımıza girerler. Bazı öğrenciler için eğlenceli olsa da bazı öğrenciler için vakit kaybı gibi gözükebilir. Peki ödevler gerçekten vakit kaybı mıdır? Öğretmenler bizleri sevmedikleri için mi ödev verirler?

Ödevler bizim derste anladığımız konuları öğrenmemizi sağlayan bir araçtır aslında. Bir konuyu derste anlarız, fakat ödev yaparken öğreniriz. Derste öğretmenlerimiz bize konuyu anlamamız için çabalar. Verdikleri ödevlerle de eve gelip o konuyu pekiştirip öğrenmemizi hedefler.

Ödevler Anlatılan Konuyu Öğrenmemizi Sağlar

Neden Ödev Yapmalıyız? Ödevlerini yapmayan öğrenciler, derste anlatılan konuyu anlayabilir. Fakat ödevini yapmadığı için o konuyu tam olarak öğrenemez ve zaman geçtikçe neyi anladığını bile unutabilir. Ödev yapmak bu yüzden çok önemlidir. Öğretmenlerimizin bize verdiği ödevleri yaptığımız zaman, bir konuyu hem anlamış hem de tam olarak öğrenmiş oluruz.

Ödev yapmak bizlere ders çalışma alışkanlığı da kazandırır. Günlük yaptığımız ödevler, ileride gireceğimiz olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) gibi önemli sınavlara, ders çalışma alışkanlığımız olduğu için daha rahat hazırlanabilmemizi sağlar. 

Ödevler Bizim Sağlam Bir Temel Oluşturmamızı Sağlar

Neden Ödev Yapmalıyız? Öğretmenlerimizin bize verdiği ödevleri yapmak sağlam bir temel oluşturmamıza da olanak sağlar. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) veya Yükseköğretim Kurumlar Sınavı(YKS) gibi önemli sınavlarda öğrencilerin başarısız olmasındaki en büyük sebeplerden biri sağlam bir temellerinin olmamasından kaynaklıdır. Eğer siz bir konuyu en temelden anlanıp öğrenmezseniz, onun üstüne ekleyeceğiniz bilgileri de tam olarak kavrayamazsınız. Her öğretmeninin dediği gibi, sağlam olmayan bir temel üzerine kurulan bir inşaatın üstüne kat çıkmaya çalışırsanız, o inşaat çöker ve bütün emekleriniz boşa gider. Bu yüzden temelinizi sağlam oluşturup, bilgileriniz onun üzerine eklemelisiniz.

Kısada toparlayacak olursak, günlük yapılan 1 saatlik ödev, vakit kaybı veya basit bir şey gibi gözükse de, aslında eğitim ve öğretim hayatımızı ne kadar etkilediğini anlayabiliyoruz. Ödevler gereksiz değildir. Ödevler vakit kaybı değildir. Ne demişler, herkesin bir mesleği var, bizimki de öğrencilik. Bizim işimiz, okula gidip gelmek ve ödev yapmak. Ve nasıl bir işte başarılıyı olmayı amaçlıyorsak, öğrencilikte de başarılı bir öğrenci olmayı hedeflemeliyiz. Ödevler bizim sorumluluğumuzdur ve bu sorumluluğumuzu her zaman yerine getirmeliyiz. 

İyi dersler çocuklar, ödevlerinizi yapmayı ihmal etmeyin 🙂 

Neden Ödev Yapmalıyız?

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar