Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana SayfaEğitimSivilce Patlatmak Zararlı mıdır?

Sivilce Patlatmak Zararlı mıdır?

Sivilce patlamak zararlı mıdır? Herkeste olan ve çok sıradan olan sivilceleri sıkıp patlatarak sizce iyi mi yapıyoruz yoksa kötü mü? Sivilceleri patlamak bize ne kadar zarar verir? İşte yazımızın detayları…

Sivilce Patlatmak Zararlı mıdır?

Sivilce Patlatmak Zararlı mıdır? Sivilceler hepimizin baş belası olmuştur ve bizlere kötü görüntüler sunarlar. Özellikle yüzümüzde çıkan sivilceler. Onlar bizi ekstra rahatsız eder. Bizler bu durumdan rahatsız olduğumuz onları sıkar patlatırız yada makyajla kapatmayı deneriz. Peki sizce sivilce patlatmak onu daha kötü bir hale getirir mi?

Eğer bir siyah nokta veya patlamak üzere olan bir sivilce ise, onu sıkıp içini temizlemeniz herhangi bir sorun teşkil etmez. Tabi sivilceyi patlattıktan sonra onu iyi temizleyip dezenfekte etmekte bir o kadar önemli bir konu. Peki sadece kabaran ve kırmızı şekilde duran veya patlaması için ucunda beyaz oluşmayan sivilceleri sıkmak bize zarar verir mi veya o tür sivilceleri patlatmalı mıyız?

Sivilce Patlatmak Zararlı mıdır?

Kesinlikle hayır. Çünkü bu tür sivilceler normal sivilcelere göre çok daha derinlere işlemiş sivilcelerdir. Bunları patlatmaya çalışmak veya onları sıkmak, bulunduğu bölgece kalıcı izlere veya yaralara sebep olabilir. Bu yüzden bir sivilceyi patlamadan kendi haline bırakmak ve iyileşmesini beklemek en mantıklı ve en doğru karar olacaktır. 

Sivilceyi Patlatırken Nelere Dikkat Edeceğiz?

Ayrıca patlamak üzere olan bir sivilceyi patlatacaksanız mutlaka öncesinde, elinizi ve sivilceyi temiz bir su ve dezenfektan ile temizlemeniz, patlattıktan sonrada yine elinizi ve sivilcenizi dezenfekte etmelisiniz. Aksi taktirde küçücük bir sivilce sizde çok daha fazla zarara sebep olabilir.

Kaynak : Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar