Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaEğitimAlkol İçtiğimiz Zaman Neden Sarhoş Oluruz?

Alkol İçtiğimiz Zaman Neden Sarhoş Oluruz?

Alkol içtiğimiz zaman neden sarhoş oluruz? Alkol bir çok kişinin tükettiği bir içkidir. Peki insanlar neden alkol aldıkları zaman sarhoş olurlar. Alkol vücuda girdikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor. İşte yazımızın detayları…

Alkol İçtiğimiz Zaman Neden Sarhoş Oluruz?

Alkol İçtiğimiz Zaman Neden Sarhoş Oluruz? Vücudumuzda gün içinde bir çok sıvı alıyoruz. Fakat bunlar alkolün yaptığı etkilerin hiçbirini vücudumuza yapmıyor. Peki alkolün farkı ne? Neden alkol alınca farklı hissediyoruz?

Alkol almaya başladığımız zaman alkolün emilimi ağzımızda başlıyor, fakat bizi sarhoş eden kısım bu değil. Alkol midemizde ve ince bağırsakta emilmeye devam ettiğinde, işte tam burada emilmeye başlanan kısım bizi sarhoş edip farklı hissettiren kısım.

Alkol su haricindeki bütün içecekler gibi kimyasal moleküllerde oluşuyor. Her molekül gibi bunlarda vücudumuzda bulunan diğer moleküller ile bağlantı kuruyor. Yapılan bağlantılar sonucunda vücudumuzdaki damalar gevşiyor ve bu bizim ısınmamıza sebep oluyor. Hani çok soğuk havada bile alkol aldığımızda sıcaklamaya veya terlemeye başlarız ya. Bu durum tam olarak bu sebepten kaynaklanıyor işte.

Alkol İçtiğimiz Zaman Neden Sarhoş Oluruz?

Bu bağlar beynimize ulaştığı zaman bu sefer vücudumuzda mutluluk hormonu salgılanıyor ve daha mutlu olmaya başlıyoruz. Alkol hücreler ile yaptığı bağlantı sayısı arttıkça hücreler arası iletişim bozuluyor ve bu aşamadan sonra konuşma bozuklukları, görmede problem ve denge kaybımız bozuluyor. Kısacası beynimiz koordinasyonunu kaybediyor.

Tabi bunlar olurken vücudumuz için en önemli organlardan biri olan karaciğerimiz var gücüyle çalışıyor ve alkolün vücudumuzdaki etkilerini yok etmeye çalışıyor. Ne kadar alkol alırsak karaciğerimizde bir o kadar çalışıyor.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022