Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaBiyografiİlber Ortaylı Kimdir?

İlber Ortaylı Kimdir?

İlber Ortaylı kimdir? Ne yapmıştır?

İlber Ortaylı Kimdir?

Ülkemizdeki en zeki insanların başında gelen bir adam. İlber Ortaylı. Peki hepimizin ismini duyduğu ve bu kadar zeki olan bu adam İlber Ortaylı kimdir ? İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz’de bir göçmen kampında doğdu.1949 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç ettiler. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi’nde tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 1969 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde öğrenim gördü.

Chicago Üniversitesi’nde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile 1974 yılında doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla 1979 yılında Doçent oldu.1981 yılında Ayşe Özdolay ile evlendi.1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki olarak görevinden istifa etti.Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova’da misafir profesör olarak ders verdi, Roma, Sofya, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde seminerler ve konferanslar verdi. Daha sonra 1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu.

1989-2002 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.2002 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi anabilim dalı başkanı oldu.2001 Yılında Aydın Doğan Ödülü’ne layık görüldü. Yılında “Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio” ödülü Aldı.2007 – Puşkin Ödülü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Verildi.2009 Yılında NTV’de “İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri” adlı bir program yaptı. Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz” adlı bir program yaptı.

Daha sonra Topkapı Sarayı Müzesi’nin 2005-2012 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2012 yılında yaş haddinden emekli oldu ve Halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanlığı yapıyor. İlber Ortaylı aynı zamanda Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Başkan yardımcısı ve Avrupa İran Tetkikleri Cemiyeti üyesi ve Türkçe; ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca bilmekte.

Birçok kitabı bulunan İlber Ortaylı, Şuan Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi veriyor Ortaylı, 2017 senesinde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’nda, Tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü aldı.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022