Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamKarşımızda Biri Esnediği Zaman Neden Bizde Esneriz?

Karşımızda Biri Esnediği Zaman Neden Bizde Esneriz?

Karşımızda biri esnediği zaman neden bizde esneriz? Günlük hayatta hepimizin başına gelmiş bir olaydır bu. Uykunuz olsun yada olmasın birisi karşınızda esnediği zaman “Esneme, benimde uykumu getireceksin!” gibi cümleler kurarız. Peki bunun neden olduğunu biliyor musunuz? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım…

Karşımızda Biri Esnediği Zaman Neden Bizde Esneriz?

Karşımızda Biri Esnediği Zaman Neden Bizde Esneriz? Günlük hayatta hepimizin başına gelmiş bir olaydır bu. Uykunuz olsun yada olmasın birisi karşınızda esnediği zaman “Esneme, benimde uykumu getireceksin!” gibi cümleler kurarız. Karşımızdaki insan esnediği zaman garip bir şekilde bizlerde esnemeye başlarız. Bu bulaşıcı bir hastalık gibidir.

Araştırmacılara göre, esnemeyle ilgili konuşmak ya da bunu düşünmek bile esnememizle sonuçlanabiliyor. Ancak esnememin bulaşıcılığının nedeni hala tam olarak bilinmiyor.

Karşımızda Biri Esnediği Zaman Neden Bizde Esneriz?

Kimi bilim insanlarına göre esneme aslında bulaşıcı değildir. Buna sebep olarak kişinin, eğer isterse esnemesini engelleyebileceğini, bulaşıcı olarak nitelendirilen bir şeyin ise kişi tarafından ne olursa olsun engellenemeyecek bir eylem olması gerektiğini söylüyorlar.

Maymunları gözlemleyen bazı araştırmacılar, bu hayvanların esnemeyi bir iletişim aracı olarak kullandıklarını görmüşler. Lider maymun değişiklik zamanı olduğunu bildirmek için esner, diğer maymunlar da onu takip edeceklerini bildirmek için esnerler. Bu hayvanlarda esnemek, grup davranışını eş zamanlı hale getirmeye yarar.

Bu bulaşıcılığın sebebi henüz tam olarak bulunamadığına göre, karşımızda esneyen biri varken ya esnememek için daha çok çaba harcamak ya da ortamdan henüz uzaklaşmaktan başka yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığı apaçık ortada.

Kısaca toparlayacak olursak eğer, esnemenin bulaşıcı mı yoksa psikolojik olarak verdiğimiz bir tepki mi olduğunu söylemek zor. Bildiğimiz tek şey esnemenin çokta kötü bir eylem olmadığı.

Kaynak = Hiç Merak Ettiniz mi?

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022