Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamNarsist Sevgiliden Ayrılmak Neden Zordur?

Narsist Sevgiliden Ayrılmak Neden Zordur?

Narsist sevgiliden ayrılmak neden zordur? Narsist nedir? Narsist sevgiliden nasıl ayrılınır? İşte yazımızın detayları…

NARSİST SEVGİLİDEN AYRILMAK NEDEN ZORDUR?

Narsist Sevgiliden Ayrılmak Neden Zordur? Öncelikle size narsistin ne demek olduğunu açıklamak istiyoruz. Narsist bir kişilik bozukluğudur. Narsist insanlar genelde kendilerini diğer insanlardan üstün görürler bu yüzden kişilik bozukluğu görülür.

Narsist kişiler çoğu zaman fazlasıyla çekici, ilginç ve heyecan vericidirler. İlişkinin ilk aşamalarında nazik ve sıcak özellikleriyle ortaya çıkarlar. Bu nedenle narsist kişinin sevgilisi olmak, onunla beraber olmak, ilgisini ve sevgisini kazanmak istediğini ortaya çıkar ve kişi karşısındaki kişinin narsist biri olduğunu fark etmeden derinden bağlanır. Sizin bağlılığınızı hisseden narsist sevgili artık sizi daha fazla etkilemek zorunda olmadığını fark eder. Siz, sevgiliniz ilk zamanki davranışlarına dönmesini beklerken, kendinize olan güveniniz, öz saygınız ve bağımsızlığınız farkında varmasanız da zarar görür. Sevgilinizin sizi suçlaması ve yalanları nedeniyle kendinizden şüphe duymaya başlarsınız. Ona karşı çıktığınız zamanlarda ise, size göre göz dağı verir, kişi saldırıya geçer ya da sizi manipüle ederek kafanızı karıştırır.

İlişkiniz ilerledikçe artık çatışmalardan kaçınmak için sevgilinizin söylediklerini kabullenerek yola devam edebilirsiniz. Ancak bu durum uzun vadede sonradan pişman olacağınız davranışlar davranışlar sergilemenize neden olur. Kendinizden utandığınız için öz saygınız ve kendinize güveniniz azalır. İlişki öncesindeki kendine saygı duyan, öz güvenli ve mutlu günlerinizi ararsınız. Araştırmalar kişinin istismarcısına travma nedeniyle bağlandığını ve bir süre sonra istismarcısının onayına ihtiyaç duymaya başladığını ortaya koymuştur. Buna ‘’Stockholm Sendromu’’ denir. Rehineler, kendilerini rehin tutan kişiye karşı bağlılık ve pozitif hisler geliştirir.

Kaynak= ÇEBİ Evlilik ve İlişki

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022