Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaYaşamSerçeleri Düşman İlan Komünist Başkan

Serçeleri Düşman İlan Komünist Başkan

Siz hiç bir kuş türünü düşman ilan eden bir başkan gördünüz mü? Büyük ihtimalle ne gördünüz nede duydunuz. Hatta aklınıza böyle bir konu bile gelmemiştir. Fakat böyle birisi var. Tarihte serçeleri düşman ilan edip oradaki ekolojik sitemi bozan başkan. Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong. Serçeleri Düşman İlan Komünist Başkan. Serçeleri Düşman İlan Eden Adam…

Serçeleri Düşman İlan Komünist Başkan

Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong, serçeleri düşman ilan edip ekolojik dengeyi bozarak 1960’ta bir kıtlığa sebep olup 20 milyon insanın ölümüne yol açmıştır. Mao, bir tarım toplumu yaratmak istiyordu. Bu yüzden, tarlalara zarar verdiğine inandığı serçeleri 1958’te Çin halkının düşmanı ilan etti. Ülke çapında seferberlik ilan edilerek 7/24 serçe katliamına başladı.

Serçeleri Düşman İlan Komünist Başkan

Serçeleri kaçırmak için korkuluklar ve kırmızı bayraklar üretildi. Atış ekipleri kuruldu. Serçe öldüren vatandaşlara devlet tarafından çeşitli ödüller verildi. İki yılda iki milyar serçe öldürüldü. 1960 baharında tarlaları böcekler basınca, serçelerin aslında o böcekleri yiyerek fayda sağladıkları anlaşıldı. Serçeler düşman listesinden çıkarıldı fakat artık çok geçti. Ülkeden serçelerin soyu neredeyse tükenmişti.

Tarlaların zarar görmesiyle başlayan 3 yıllık kıtlık sürecinde 20 milyon insan hayatını kaybetti. Bu hayatta gözle görünmeyen canlılardan, dünyanın en büyük canlılarına kadar olan yaşamda hepsinin bir görevi vardır. Bu olayı hikayelerde anlatılan yılan ve sıçan hikayesine benzetebiliriz. Ülkedeki herkes yılanları öldürmüş ve köyü sıçanlar basmıştı. Burada olanda mantığı aynı olayı farklı yaşanmış bir hikaye.

Serçelerin olmayışı, ülkedeki tahıl ürünlerinin böcekler tarafından yok olmasına sebep oldu. Ve o insanlar serçeleri öldürdükleri için değil, kıtlık çektiği için öldü. Yaşamda her zaman bir zincir vardır ve her canlının doğada önemli bir görevi vardır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022