Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaEğitimTırnakların Ucu Neden Beyazdır?

Tırnakların Ucu Neden Beyazdır?

Tırnakların Ucu Neden Beyazdır? Hiç düşündünüz mü? Tırnaklarımız normalde pembemsi bir renge sahipken uçları beyaz oluyor? Sizce bunun sebebi ne? İşte yazımızın detayları…

Tırnakların Ucu Neden Beyazdır?

Tırnakların Ucu Neden Beyazdır? Tırnaklarımız uzayana kadar rengi pembe, belli bir uzunluğa geldikten sonra ise beyaz oluyor. Hiç bunun sebebini merak ettiniz mi? Gelin bugün sizlerle aslında çok basit cevabı olan bu sorunun cevabını konuşalım.

Tırnaklarımız keratin yapılıdır. Keratin yapısı gereği şeffaf bir görünüşe sahiptir. Tırnaklarımıza baktığımız zaman özellikle uzun olmayan kısmı pembedir. Pembe tırnaklarımızın renginden dolayı değil, altında bulunan damarlarımızın renginden dolayı gelir.

Tırnakların Ucu Neden Beyazdır?Sinir yatağımızın altında kılcal damar ve sinirler vardır ve bunların rengi pembemsi bir renktir. Tırnaklarımız yapısı gereği şeffaf olduğu için tırnak yatağımızın rengini alır ve tırnağımızın alt kısmı bize pembe olarak gözükür. Aynı zamanda bunu diğer sebebi, tırnak yatağımızın renkli olması ve tırnağımızı beslenmesinden kaynaklıdır.

Tırnağımız belli bir uzunluğa çıktıktan sonra artık tırnak yatağı ile bağlantısı gider ve artık nemli olan kısım kurumaya başlar. Aynı zamanda bu kısım artık beslenemez. Böylelikle kuruyarak daha daha beyaz bir renge bürünür. Tırnak uçlarımızın beyaz renkte olmasının sebebi tam olarak budur. Tırnak uçları, tırnak yatağından ayrılır ve altındaki kılcal damaların ve sinirlerin rengini yitirir. Şeffaf bir madde olduğundan ve artık tırnak yatağında olmadığından rengi beyaza dönüşür.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?